Sveta maša ob 100-letnici smrti Božjega služabnika, krškega škofa Antona Mahniča

V župnijski cerkvi sv. Danijela v Štanjelu je v nedeljo, 4. oktobra potekala sveta maša ob 100-letnici smrti Božjega služabnika, krškega škofa Antona Mahniča, ki je bil rojen v Kobdilju, ki jo je daroval koprski škof Jurij Bizjak, somaševal je krški škof Ivica Petanjak. Navzoči so bili tudi predstavniki iz krške škofije.

Prisluhni sveti maši ob 100-letnici smrti Božjega služabnika, krškega škofa Antona Mahniča
Prisluhni pridigama (slovenski, hrvaški) med sveto mašo ob 100-letnici smrti Božjega služabnika, krškega škofa Antona Mahniča

Pridiga msgr. Jurija Bizjaka

Bratje in sestre, vsem prav lep in prisrčen pozdrav. Pozdravljam najprej naše drage goste z otoka Krka, gospoda škofa Ivico Petanjak in vse njegovo spremstvo, zlasti gospoda Sašo Ilijića, postulatorja v postopku za razglasitev Božjega služabnika Antona Mahniča za blaženega. Pozdravljam vas, dragi gostje z mnogimi lepimi spomini na naša srečanja pri vas na Krku, kakor tudi na srečanja na različnih krajih v naši škofiji. Pozdravljam tukajšnjega župnika, gospoda Cirila Ceja, in vse Štanjelce ter vse pripadnike župnije Štanjel.
Ko se spominjamo častitljivega odhoda v večnost našega rojaka škofa Mahniča, mi najprej pridejo na misel ravno zadnje besede današnjega evangelija: ‘Kamen, ki so ga zidarji zavrgli, je postal vogelni kamen. Gospod je to naredil in čudovito je v naših očeh.’ V marsikaterem pogledu namreč lahko rečemo, da smo Slovenci svojega rojaka zavrgli in izgnali, pri naših sosedih Hrvatih pa je postal vogelni kamen. Zato smo svojim bratom hvaležni za njihovo odprtost in gostoljubnost, za njihovo širokosrčnost in človekoljubnost, za njihovo krščansko gorečnost in bratsko povezanost. Naj vam bo, dragi bratje, kakor piše apostol Peter: ‘Vogelni kamen, izbran in dragocen in, kdor veruje vanj, naj ne bo osramočen!’ (1 Pt 2,6).
V današnjem drugem berilu apostol Pavel piše Filipljanom med drugim tudi to: ‘Kar ste se od mene naučili, prejeli, slišali in videli, to delajte. In Bog miru bo z vami!’ Nekaj podobnega smemo reči, bi nam danes položil na srce tudi naš današnji slavljenec škof Mahnič: ‘Vse, kar je resnično, kar je vzvišeno, kar je pravično, kar je čisto, kar je ljubeznivo, kar je častno, kar je količkaj krepostno in hvalevredno, to imejte v mislih!’ Hudi časi za svetnike niso nikoli bili nikakršna ovira, nasprotno, bili so zanje priložnost, da so se izkazali in svetu izpričali svojo ljubezen do Boga in ljudi. Saj vemo, da tistim, ki Boga ljubijo, vse pripomore k dobremu, njim, ki so po njegovem sklepu poklicani!’ (Rim 8,28).
V prvem berilu smo slišali, kako je vinogradnik upal, da bo vinograd dal od sebe grozdje, pa je dal viničje. Naša današnja obletnica, dragi bratje, pa nas tolaži, da je naš vinograd poleg divjega viničja vendar dal tudi kakšen sladek grozd in kakšen lepo dišeč sadež. Mož, ki se ga danes spominjamo, lahko govori kakor pravi modrost v Sirahovi knjigi: ‘Kakor trta sem poganjala ljubke mladike in moje cvetje je dajalo krasen in obilen sad!’ (Sir 24,17). Na njem so se uresničile Gospodove besede: ‘Jaz sem trta, vi mladike. Kdor ostane v meni in jaz v njem, ta rodi obilo sadu, kajti brez mene ne morete ničesar storiti’ (Jn 15,5). Za moža, ki se ga danes spominjamo, se zahvaljujemo Gospodu, ki nam ga je poslal, in našim bratom Hrvatom, ki so v njem prepoznali Božjega služabnika in svetniškega pastirja. Amen.

Pridiga msgr. Ivice Petanjaka

Spoštovani gospod škof Jurij, gospod, vsi duhovniki, dragi bratje in sestre verniki župnije Štanjel. Ja ne poznam slovenščine tako da bom govoril v hrvaščini. Upam še da me boste razumeli.
Sto godišnjicu prelaska iz ovog zemaljskog u vječni nebeski život sluge Božjeg biskupa Antuna Mahnića, mi u našoj Krčkoj biskupiji slavimo pod geslom „Više svjetla“ i stogodišnjica rođenja za nebo sluge Božjeg biskupa Mahnića.
Zašto „Više svjetla“? Zato što su Mahnićevi suvremenici sav njegov život i njegovu pisanu riječ doživljavali kao svjetlo koje je svima njima bilo orijentir života.
Biskupov vrlo često ponavljani poziv: «Budimo radikalni katolici! Ne plašimo se katoličkog radikalizma!», pater Antun Alfirević, isusovac, tumači ovako: »Njegova je čistoća vjere bila svima nama, njegovim suvremenicima i pomagačima, prava luč, koja nam je visoko sjala protiv tame modernog poganstva i natruhe ili „kukolja zloga neprijatelja“. Mahnićeva riječ bila nam je sigurna; tražili smo je i uvažavali.« (Katolički svećenik, str. 5).
Isti Autor dalje piše: »Dr. Antun Mahnić je u svemu bio velikan i uzor svim sadašnjim i budućim pokoljenjima. O svetom Ivanu Krstitelju posvjedoči Krist: „On bijaše svjetiljka, koja je gorjela i svijetlila“ (Iv 3,35). I Mahnić je žarko svjetlo, koje je nama katolicima gorjelo i svijetlilo, a i kroz budućnost će kao luč Božje svjetlosti razgoniti tamu umova i modernog poganstva, i katoličke će vođe ne samo na čas, nego trajno i ustrajno se radovati tom svjetlu.« (str. 7-8).
Vjerujemo da su ove riječi patra Alfirevića, Mahnićevog suvremenika i suradnika, proročke, i da Mahnićev život i djelo nisu bili samo jedno trenutačno svjetlo koje je gorjelo i dogorjelo, nego da gori i svijetli i danas nama koji štujući svetu uspomenu na biskupa Mahnića držimo to svjetlo upaljenim i visoko podignutim kako bi svijetlilo nama i drugima.
Zašto ne govorimo o stogodišnjici smrti nego o stogodišnjici rođenja za nebo?
Kao kršćani vjerujemo da se ne može ugasiti i ne može umrijeti onaj tko je živio za druge i koji je drugima bio svjetlo života i koji je često govorio svojim suradnicima: »Što nam koristi učenost i radinost i organizacije, ako nismo sveti?« (str. 6).
Očito je svetost bila pokretačka snaga svega Mahnićeva djela, jer je bio svjestan da sva žrtva i silan trud i rad imaju smisla ako se Kristovo evanđelje i kršćanske vrednote usade i ukorijene ponajprije među mlade, a preko njih prožmu cijelo društvo. Radi toga je pokrenuo Katolički pokret i Katoličku akciju, jer ako se nešto usađuje u mlade onda to na neki način postaje besmrtno, jer raste i razvija se s njima i prenosi se na nove naraštaje.
Govorimo o stogodišnjici rođenja za nebo sluge Božjeg biskupa Mahnića, jer nas rođendani uvijek vraćaju na početke i ne dopuštaju da ono što se utkalo u naš život izgubi i zaboravi.
Veoma dobro znademo da naš život nije samo naš. Bez drugih nikada ne bismo došli na ovaj svijet. Mi smo plod Božje i ljudske ljubavi. Toliki su se životi isprepleli s našim životima i toliki nam i danas, kad smo već u zreloj ili poodmakloj dobi, pomažu da se ponovno rađamo i preporađamo, oblikujemo i usmjeravamo na različite putove, da živimo za vrijeme i za vječnost.
Koliki su se zauvijek i neizbrisivo usjekli u naše živote i postali dio nas, do te mjere da nije bilo njih ne bi bilo ni nas, ili bi bez njih mi bili potpuno drugačije osobe i možda na posve drugom i drugačijem putu.
Kao kršćani koji vjeruju u Isusovo uskrsnuće i koji znaju da se bilo što dobra što je ikada učinjeno ugrađuje u sveopću povijest spasenja, i mi vjerujemo da se sluga Božji biskup Antun Mahnić svojim svetim životom i dubokom kršćanskom duhovnošću i Kristovim evanđeljem, koje je bilo njegova pokretačka snaga, danas o stotoj obljetnici svoga rođenja za nebo ugrađuje u svakog od nas i nastavlja podržavati svjetlo koje je on od Isusa Krista primio i vjerno drugima prenosio. Amen.
Nagovor postulatorja Saše Ilijič
Prisluhni postulatorju za beatifikacijo Božjega služabnika, krškega škofa Antona Mahniča
Spoštovani gospod škof Jurij, gospod župnik Ciril, vsi duhovniki koprske škofije, ki ste prišli danes sem, da olepšate to slavje, sorodniki Božjega služabnika Antona Mahniča (Dora Čehovin) ter verniki iz župnije Štanjel in od drugod.
Veseli me, da smo se danes zbrali v rojstni župniji in v župnijski cerkvi sv. Danijela, v kateri je pred sto sedemdeset leti vaš rojak in naš škof Anton Mahnič pri krstu postal Božji otrok. S tega majhnega kraja, iz Kobdilja, iz svoje hiše je odšel zaradi Božjega kraljestva v Božji svet, v katerem je neutrudno delal za Resico, za Jezusa Kristusa, za vsakega človeka.
Njegove začetke vidimo v njegovi rodni Sloveniji, toda Mahnič je služil kot škof v škofiji Krk in njegovo delo se je razlilo na področje cele Hrvaške. Pa tudi takrat ni pozabil področja svojega prvega delovanja – Slovenijo. To opazimo tudi pri besedah, ki jih je iz Gorice v marcu 1897. namenil prebivalcem krške škofije.
„Mir od Boga puku ovom. Ovaj mir neka nas sve obaspe, neka siđe u vaša srca i donese radost, neka vas učini sretnima na zemlji, da vas usreći kasnije na nebesima (…). Narod Božji kojemu sada zaželih mir razdijeljen je pred svijetom u dvoje. Razlika u podrijetlu, koja je osobito danas tako daleko doprla, postala je zidom neprijateljstva i razdora. Pitanje narodnosti – to je jedno od onih tolikih pitanja koja uznemiruju naš vijek. No, pitam vas: Je li Krist razdijeljen? U Isusu Kristu nije nikakve razlike. Eto dakle u njemu ćete naći riješeno pitanje narodnosti.“
Pred leti sem našel zelo lepo pismo, ki ga je Božji služabnik Anton Mahnič pisal duhovnim bratom v Sloveniji. V tem pismu opazimo lepoto in toplino Antona Mahniča, Kristusovega vernika, preprostega in svobodnega kraškega človeka vizionarja. Odkrivamo toplino srca in misli do rodne domovine in ljudi, od katerih ga je Bog vzel in ga poslal na novo njivo delovanja, v Krku. Bil sem navdušen!
Po petih letih (1902) svojega bivanja v novi škofiji in novi domovini, Božji Služabnik takole pravi:
„Prešlo je pet let, odkar sem Vam zadnjič javno govoril, predragi mi duhovni bratje. V novembru 1896 razposlal sem bil zadnjo številko »Rimskega Katolika«; nekaj dnij potem je sledilo moje imenovanje za škofa krškega. Previdnost Božja je hotela, da zapustim ljubo domovino in Vas, predragi bratje v Kristusu, ter da idem med bratski narod sicer, vender v kraje meni tuje in nepoznane. Težka je bila ločitev. Veste, zakaj. Mi smo se razumeli, mi smo se ljubili in spoštovali.
Da kako ste me ljubili, pokazali ste v času moje ločitve. Na pot iz domovine ste mi poklonili dragocenih darov na spomin: prekrasen kelih, zlato verižico z križem, dva draga prstna, sijajno vezane pontifikalne knjige, in v srebro bogato okovan – glagoljski misal. Ali prepričan sem, da so me spremljale i Vaše goroče molitve.
Ko mi je došel od Boga klic, da se preselim iz domovine, tedaj sem na se vpotrebil svetopisemske besede: »Pozabi na narod svoj in na dom svojega očeta« (Ps. 45.) In Bog, kateremu živim, mi je priča, kako resno, kako vestno sem vzel te besede. Ali vender pozabiti na narod tako veren tako zvest katoliški Cerkvi, pozabiti na Vas, bratje v Kristusu — kdo bi mogel? Ne! i jaz sem od daleč gledal in občudoval, kako se hrabro bojujete za sveto stvar, kako narod otimate pogubnemu liberalizmu, a sovražne čete kako se uplašene pred Vašimi bojnimi vrstami čedalje bolj umikajo. Gledal sem in občudoval, pa i sam ob Vašem izgledu se bodril, navduševal. O kako častno je biti boje Gospodove! Mora se reči, da u nobenem drugem narodu avstrijskem se ni v zadnjem času s toliko odločnostjo in vstrajnostjo, a tudi s tolikim vspehom šlo v ogenj za katoliško stvar kakor v narodu slovenskem Zatorej ne morete verjeti, častiti bratje v Kristusu, kako srečnim se smatram, da se mi po petih letih ponuja tako lepa priložnost zopet z Vami spregovoriti, in to v listu, katerega namen je širiti slavo Jezusovo in njegovo božje kraljestvo.
Ko je Mahnič napisal te besede, so bila za njim komaj prva leta, v katerih je spoznaval svojo novo krško škofijo, toda veliki koraki. Srečal se je z verniki z otokov svoje škofije, učil se je hrvaškega in staroslovanskega jezika. Začel izdajati škofijski list Acta Curie Veglensis, pripravil in vodil prvo krško sinodo, v kateri je omogočil svobodno uporabo staroslovanskega jezika v bogoslužju in številne druge stvari na socialnem in družbenem področju dela.
V tem pismu, ki ga je objavil v prvi številki SS. Eucharistie, novega vesnika duhovnikov častilcev sv. Evharistije, ki ga Mahnič začne izdajati v Krku za hrvaške in slovenske duhovnike. Svoje pismo takole končuje: „Molite, duhovni bratje po Slovenskem, za duhovne brate po Hrvatskem) kakor borno mi za Vas molili: naj nas Jezus v svojem božanskem Srcu vse objame in v svojem duhu pobrati, da ne borno imeli druge želje nego za Njega se boriti in trpeti!“
Izrazil sem zgoraj svoje občudovanje, da katoliška stvar na Slovenskem obhaja sjajno zmagoslavje. Prva in poglavitna zasluga za to gre Vam, častiti bratje. Nihče ne bo tega taji. Vprašam pa: kdo Vas v tem boju bodri in spodbuja, kdo Vas razsvitljuje in krepi, da ostanete trdni, dosledni, neupogljivi? Dajmo čast Njemu, ki mej nami prebiva, ki se po naših rokah vsaki dan Očetu daruje za zveličanje sveta. On je naša moč, naša zmaga, vstajenje naše.
To obeleževanje 100. letnice rojstva za nebesa Božjega služabnika Antona Mahniča in to naše skupno slavje danes v Štanjelu je dokaz, da Mahničevo delo, trud in duh povezujejo naša naroda, še posebej naši škofiji in naše župnije.
Mahnič ni važen samo kot velikan, ki ga more zgodovina označiti na ta ali oni način, ampak je za nas pomemben, ker se je v svojem življenju trudil biti svet, to je, se je trudil živeti po Evangeliju, ljubiti Jezusa in Cerkev, graditi edinost na resnici (pa naj je zanjo še tako drago plačal) in biti vzor ljubezni do bratov in sester, posebno do tistih, ki v so potrebah.
Naj bo v nebesih naš priprošnjik in naj nam izprosi sveto srce, da bo Evangelij luč našega življenja, mi pa naj gledamo na življenje, na ljudi in na stvarnost okoli sebe v večji Svetlobi, zato Več luči! Hvala dragi škof Jurij, hvala župnik, hvala vsem za vse.
Imate vsi podobice z molitvijo. Molimo se skupaj škofu Antonu.
In vedno ste vsi dobrodošli na Krk v Mahničevo stolnico.

Vir: Vatican News