Preskoči na vsebino

Radijski misijon 2025 – 3. dan: Pogovorni večer »Vprašajte škofa« s škofom Jurijem Bizjakom

|

V čudovitem okolju polne dvorane Rutunda blaženega Elija Istrskega v Kopru se je odvil že tretji pogovorni večer »Vprašaj škofa«. Tokrat je na vprašanja odgovarjal škof Jurij Bizjak, ki je posebno nagovoril tudi mnoge mlade, ki so se pridružili srečanju in tudi prispevali svoja vprašanja.

Zakaj so župnije prazne, zakaj mladi ne ostajajo v cerkvi po birmi, kaj bi lahko naredili za to, je zanimalo študente. Škof vidi špranjo, skozi kateri bi lažje pristopili do njih. »Mogoče je naše oznanjevanje včasih privzdignjeno, oddaljeno, težje razumljivo. Če bi z naravnim prestopom ovrednotili to, kar je. Če bi bolj s človeškimi vrednotami in resnicami prišli naprej, bi lažje obdržali več mladih.«

Škof Jurij Bizjak je osrednji misijonski nagovor začel s slikovitim orisom razmer, v katerih se je zgodilo angelovo oznanenje: »Zgodovina izvoljenega ljudstva se je začela z Abrahamom, ki je ‘oče vseh vernih’, in je dosegla svoj vrhunec z Marijo, ki je ‘mati vseh vernih’. In med njima je bilo približno sto rodov vernih očetov in mater, vsak rod po dvajset let, ki so svojo vero zvesto predajali naslednjemu rodu.«

»Gospodovo oznanjenje pomeni velikansko prelomnico: Vedelo se je, da bo Maziljenec rojen iz Davidovega, to je iz Judovega rodu. Ni pa bil znan čas in ni se vedelo za kraj, pa tudi za ime mladenke ni vedel nihče. Samo izvoljeno ljudstvo je dolga stoletja vztrajno in zvesto ohranjalo vero v Božjo obljubo in upanje v Božje učlovečenje,« je še pojasnil škof Bizjak in v nadaljevanju tudi pojasnil kaj pomeni vera iz oznanjenja, vera iz poslušanja in vera iz del.

Kot najbolj dragocene spomine svoje škofovske službe v srcu nosi srečanja z ljudmi, saj je osnovno poslanstvo, da zbira božje ljudstvo. »In da krepi to zbranost, da se te vezi krepijo. Bodisi znotraj ene družine, hiše, naselja, župnije, škofije in vesoljno Cerkvijo. To so veličastne poteze in toliko lepega iz tega nastane. Kjer sta dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz sredi med njimi. To je naš cilj.«

Ker je bila Škofija Koper ena prvih, ki je začela z združevanjem škofij, je poslušalca zanimalo, kaj bi sporočil tistim faranom, ki jih to še čaka. Škof Bizjak je najprej spodbudil, naj vsaka manjša župnija oceni, kako majhna je, na drugi strani je spomnil, da smo danes bolj gibljivi kot so bili včasih. »Župniki so bolj gibljivi, lažje skočijo sem in tja. Tudi za to je manjša potreba župnikov, ampak to gre včasih na račun zdravja župnikov in je potrebno najti ravnotežje.«

Ker škofa poznamo kot velika poznavalca svetopisemskih citatov, je poslušalcem zaupal, kateri je njegov najljubši. »Moje geslo, Pogum vse ljudstvo. Pobere vso Božjo besedo.«

Nagovor pa je zaključil z besedami: »Svetim piscem ves svet  govori o Bogu in vse, kar je na svetu dobro in lepo, so uporabili za odkrivanje Boga. Toda zadnja beseda vseh knjig, zadnja beseda v Knjigi razodetja je pogovor med Kristusom in Cerkvijo, to je pogovor med dvema zaročencema. Bratje in sestre. Naša današnja prošnja naj bo za mlade, da bi resnično cenili in vzljubili najlepše in najsvetejše poslanstvo, poslanstvo očeta in matere. Amen.«

Vir: Radio Ognjišče